Yageo RC0402FR-0723R2L
RC0402FR-0723R2L picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-0723R2L
Brief Description
RES SMD 23.2 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-0723R2L.pdf
Availability of RC0402FR-0723R2L
QUANTITY
RC0402FR-0723R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-0723R2L
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-0723R2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-0723R2L
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-0723R2L Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-0723R2L Details Description
Related parts for RC0402FR-0723R2L
TRANS PREBIAS NPN 150MW EMT3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 6PIN SILVER datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 1.04K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
4MM PLUG DIY SCREW RED datasheet.pdf