Yageo RC0402FR-0723R7L
RC0402FR-0723R7L picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-0723R7L
Brief Description
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-0723R7L.pdf
Availability of RC0402FR-0723R7L
QUANTITY
RC0402FR-0723R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-0723R7L
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-0723R7L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-0723R7L
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-0723R7L Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-0723R7L Details Description
Related parts for RC0402FR-0723R7L
GDT 150V 15% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 190POS .050 SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A DPAK datasheet.pdf