Yageo RC0402FR-07287KL
RC0402FR-07287KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07287KL
Brief Description
RES SMD 287K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07287KL.pdf
Availability of RC0402FR-07287KL
QUANTITY
RC0402FR-07287KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07287KL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07287KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07287KL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07287KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07287KL Details Description
Related parts for RC0402FR-07287KL
AC/DC CONVERTER 2X15V 30W datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 620 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144TQFP datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf