Yageo RC0402FR-072K43L
RC0402FR-072K43L picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-072K43L
Brief Description
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-072K43L.pdf
Availability of RC0402FR-072K43L
QUANTITY
RC0402FR-072K43L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-072K43L
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-072K43L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-072K43L
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-072K43L Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-072K43L Details Description
Related parts for RC0402FR-072K43L
IC VREF SERIES/SHUNT 2.5V 8DIP datasheet.pdf
IC BATT CHRG CNTRLR LI-ION 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 16DRT datasheet.pdf
CTV 46C MIXED PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf