Yageo RC0402FR-072R2L
RC0402FR-072R2L picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-072R2L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.2 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-072R2L.pdf
Availability of RC0402FR-072R2L
QUANTITY
RC0402FR-072R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-072R2L
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-072R2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-072R2L
Related LinksRC0402F, RC0402FR-072R2L Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-072R2L Details Description
Related parts for RC0402FR-072R2L
FAN BLOWER 120X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
BOX II 4 ROW RECP ASSY 180 POS datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 500MA 21.6 MOHM datasheet.pdf
IC DAA FCC+ EMBEDDED 10SOIC datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/5W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TOWER MOD KE BD TWR-MC-LV3PH datasheet.pdf
ASSY RECT 1POS 19.6X15.5MM CLEAR datasheet.pdf
1.25MM F HSG 6POS datasheet.pdf