Yageo RC0402FR-07316KL
RC0402FR-07316KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07316KL
Brief Description
RES SMD 316K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07316KL.pdf
Availability of RC0402FR-07316KL
QUANTITY
RC0402FR-07316KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07316KL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07316KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07316KL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07316KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07316KL Details Description
Related parts for RC0402FR-07316KL
LED GRN/GRN DUAL T1 RT ANG ASSY datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD SRL-OUT 16SOIC datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SGNL CONDTNR 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
LED 17.46MM YELLOW DIFF PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
500 TB PLU PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
TV 8C 8#20 PIN PLUG datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A SOT89-5 datasheet.pdf