Yageo RC0402FR-07324KL
RC0402FR-07324KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07324KL
Brief Description
RES SMD 324K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07324KL.pdf
Availability of RC0402FR-07324KL
QUANTITY
RC0402FR-07324KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07324KL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07324KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)324k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07324KL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07324KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07324KL Details Description
Related parts for RC0402FR-07324KL
Connector Header, Bottom Entry 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA datasheet.pdf
RES SMD 0.027 OHM 2% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 8POS TIN datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf