Yageo RC0402FR-07332KL
RC0402FR-07332KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07332KL
Brief Description
RES SMD 332K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07332KL.pdf
Availability of RC0402FR-07332KL
QUANTITY
RC0402FR-07332KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07332KL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07332KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)332k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07332KL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07332KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07332KL Details Description
Related parts for RC0402FR-07332KL
DIODE ZENER 3.9V 150MW EMD2 datasheet.pdf
RES 8K OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
ESD HANDLER 14X5-3/8X1-1/4 datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CABLE 3M W/3 CONNS TO RELAY TERM datasheet.pdf
36CKT IPASS TO 8484 IPASS 1M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf