Yageo RC0402FR-0734R8L
RC0402FR-0734R8L picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-0734R8L
Brief Description
RES SMD 34.8 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-0734R8L.pdf
Availability of RC0402FR-0734R8L
QUANTITY
RC0402FR-0734R8L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-0734R8L
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-0734R8L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)34.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-0734R8L
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-0734R8L Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-0734R8L Details Description
Related parts for RC0402FR-0734R8L
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V OUT 2W datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 10NS 256CABGA datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 48TFBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 20POS datasheet.pdf
VARISTOR 42V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 250VWM SMBJ datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0012UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf