Yageo RC0402FR-0734RL
RC0402FR-0734RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-0734RL
Brief Description
RES SMD 34 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-0734RL.pdf
Availability of RC0402FR-0734RL
QUANTITY
RC0402FR-0734RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-0734RL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-0734RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)34
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-0734RL
Related LinksRC0402F, RC0402FR-0734RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-0734RL Details Description
Related parts for RC0402FR-0734RL
RES .07 OHM 1% 3W AXIAL WW datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT 6POS W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.8VC P600 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 50W DO5 datasheet.pdf