Yageo RC0402FR-07402KL
RC0402FR-07402KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07402KL
Brief Description
RES SMD 402K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07402KL.pdf
Availability of RC0402FR-07402KL
QUANTITY
RC0402FR-07402KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07402KL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07402KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07402KL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07402KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07402KL Details Description
Related parts for RC0402FR-07402KL
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 3W datasheet.pdf
RES SMD 6.04 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
09P .140 MNL PLUG PM BLK datasheet.pdf
1400UF 200V 51X105 85C ST datasheet.pdf