Yageo RC0402FR-07412KL
RC0402FR-07412KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07412KL
Brief Description
RES SMD 412K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07412KL.pdf
Availability of RC0402FR-07412KL
QUANTITY
RC0402FR-07412KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07412KL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07412KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07412KL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07412KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07412KL Details Description
Related parts for RC0402FR-07412KL
CONN PC PIN CIRC 0.030DIA GOLD datasheet.pdf
RES SMD 5.49KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 7.5A DDPAK datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET C8 POL PCB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
SHEET FERRITE 200X300MM datasheet.pdf
CONN HDR 35POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf