Yageo RC0402FR-0742R2P
RC0402FR-0742R2P picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-0742R2P
Brief Description
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-0742R2P.pdf
Availability of RC0402FR-0742R2P
QUANTITY
RC0402FR-0742R2P Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-0742R2P
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-0742R2P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Total Lead Free Thick Film Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC-P Lead Free
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-0742R2P
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-0742R2P Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-0742R2P Details Description
Related parts for RC0402FR-0742R2P
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
INSULATOR FILM datasheet.pdf
RES SMD 0.039 OHM 5% 2W 4527 datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 64POS datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 484FPBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
LED MCPCB LZ1-2 GREEN datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 20A AC/DC datasheet.pdf