Yageo RC0402FR-07470KL
RC0402FR-07470KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07470KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 470K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07470KL.pdf
Availability of RC0402FR-07470KL
QUANTITY
RC0402FR-07470KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07470KL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07470KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07470KL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07470KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07470KL Details Description
Related parts for RC0402FR-07470KL
FIXED IND 220UH 700MA 360 MOHM datasheet.pdf
POT 200K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED CBI 3MM HI EFF RED TRI BLK datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 2.7K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf