Yageo RC0402FR-07475RL
RC0402FR-07475RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07475RL
Brief Description
RES SMD 475 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07475RL.pdf
Availability of RC0402FR-07475RL
QUANTITY
RC0402FR-07475RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07475RL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07475RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07475RL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07475RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07475RL Details Description
Related parts for RC0402FR-07475RL
IC 8051 MCU 128K FLASH 100TQFP datasheet.pdf
IC 8:1 MUX/DEMUX BUS SW 16-TSSOP datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 4.63V SC59-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 8POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 1MSPS 4CH 30TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM VERT AU 30POS datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IPD M8 SHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1.3W DO41 datasheet.pdf