Yageo RC0402FR-0747RL
RC0402FR-0747RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-0747RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-0747RL.pdf
Availability of RC0402FR-0747RL
QUANTITY
RC0402FR-0747RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-0747RL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-0747RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-0747RL
Related LinksRC0402F, RC0402FR-0747RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-0747RL Details Description
Related parts for RC0402FR-0747RL
IDC CABLE - HSC10S/AE10G/HSC10S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ SPEED UP FAST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ3A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf