Yageo RC0402FR-074K3L
RC0402FR-074K3L picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-074K3L
Brief Description
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-074K3L.pdf
Availability of RC0402FR-074K3L
QUANTITY
RC0402FR-074K3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-074K3L
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-074K3L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-074K3L
Related LinksRC0402F, RC0402FR-074K3L Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-074K3L Details Description
Related parts for RC0402FR-074K3L
CAP THIN FILM 5.1PF 25V 0402 datasheet.pdf
IC COUNTER RIPPLE 12ST 16-SOEIAJ datasheet.pdf
RES MO 1W 0.27 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.37KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS R/A GRAY POL B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 79.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf