Yageo RC0402FR-0753K6L
RC0402FR-0753K6L picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-0753K6L
Brief Description
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-0753K6L.pdf
Availability of RC0402FR-0753K6L
QUANTITY
RC0402FR-0753K6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-0753K6L
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-0753K6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-0753K6L
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-0753K6L Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-0753K6L Details Description
Related parts for RC0402FR-0753K6L
RES 3M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SIMPLE SEQUENCER P-P SC70-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
DC PWR CORD MOLEX MINIFLAT 6FT datasheet.pdf
LED ARRAY 1920LM WARM WHT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
PAC-PREM-SD15-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
6P IMPACT RAM 14COL DUAL WALL AS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
FILTER EMI 2200PF 100V RADIAL datasheet.pdf