Yageo RC0402FR-07549RL
RC0402FR-07549RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07549RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 549 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07549RL.pdf
Availability of RC0402FR-07549RL
QUANTITY
RC0402FR-07549RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07549RL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07549RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07549RL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07549RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07549RL Details Description
Related parts for RC0402FR-07549RL
CONN RECEPT W/DETENT 6POS .062 datasheet.pdf
IC COUNTER DEC/BIN 4BIT 16-SOIC datasheet.pdf
IC FIFO SS 32768X18 20NS 64-TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C QUAD 10MSOP datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE MALE 10POS CRIMP datasheet.pdf
MA-16DP10CC, 1N/C, 4-PIN DC M12 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T SOLDER SHORT datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf