Yageo RC0402FR-07634KL
RC0402FR-07634KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07634KL
Brief Description
RES SMD 634K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07634KL.pdf
Availability of RC0402FR-07634KL
QUANTITY
RC0402FR-07634KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07634KL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07634KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)634k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07634KL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07634KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07634KL Details Description
Related parts for RC0402FR-07634KL
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.25V 8SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 70K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 9.216MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS DOUBLE NUT CRIMP datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf