Yageo RC0402FR-076K19L
RC0402FR-076K19L picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-076K19L
Brief Description
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-076K19L.pdf
Availability of RC0402FR-076K19L
QUANTITY
RC0402FR-076K19L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-076K19L
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-076K19L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-076K19L
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-076K19L Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-076K19L Details Description
Related parts for RC0402FR-076K19L
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.845" UNIV datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf