Yageo RC0402FR-076K49L
RC0402FR-076K49L picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-076K49L
Brief Description
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-076K49L.pdf
Availability of RC0402FR-076K49L
QUANTITY
RC0402FR-076K49L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-076K49L
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-076K49L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-076K49L
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-076K49L Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-076K49L Details Description
Related parts for RC0402FR-076K49L
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR UPC2758TB datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 11MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 93.1KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.5% 1/5W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 13A TO263 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 560MA 1.15 OHM datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf