Yageo RC0402FR-07732RL
RC0402FR-07732RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07732RL
Brief Description
RES SMD 732 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07732RL.pdf
Availability of RC0402FR-07732RL
QUANTITY
RC0402FR-07732RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07732RL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07732RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)732
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07732RL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07732RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07732RL Details Description
Related parts for RC0402FR-07732RL
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 2' NM TNCM datasheet.pdf
LED BLUE 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 160VDC datasheet.pdf