Yageo RC0402FR-07750KL
RC0402FR-07750KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07750KL
Brief Description
RES SMD 750K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07750KL.pdf
Availability of RC0402FR-07750KL
QUANTITY
RC0402FR-07750KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07750KL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07750KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07750KL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07750KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07750KL Details Description
Related parts for RC0402FR-07750KL
TVS DIODE 110VWM 177VC SOD123FL datasheet.pdf
DIODE ZENER 15.4V 1W PMDS datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST RED datasheet.pdf
SIDAC MC BI 170V 400A TO-92 datasheet.pdf
CONV DC/DC 9W 1.5VOUT 6A SMT datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf