Yageo RC0402FR-0782RL
RC0402FR-0782RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-0782RL
Brief Description
RES SMD 82 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-0782RL.pdf
Availability of RC0402FR-0782RL
QUANTITY
RC0402FR-0782RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-0782RL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-0782RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-0782RL
Related LinksRC0402F, RC0402FR-0782RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-0782RL Details Description
Related parts for RC0402FR-0782RL
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 220 OHM 5% AXL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A TO262-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 857 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 768KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 120POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf