Yageo RC0402FR-078R66L
RC0402FR-078R66L picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-078R66L
Brief Description
RES SMD 8.66 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-078R66L.pdf
Availability of RC0402FR-078R66L
QUANTITY
RC0402FR-078R66L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-078R66L
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-078R66L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-078R66L
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-078R66L Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-078R66L Details Description
Related parts for RC0402FR-078R66L
RELAY OPTO AC/DC 80V 120MA 6-SOP datasheet.pdf
TOOL CRIMPER RG174 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 4CH W/MUX&REF 24SOIC datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 500CPR 8MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
LED MATRIX 5X7 0.7 630NM RED datasheet.pdf
RES 4.5K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf