Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0402J270CS
RC0402J270CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0402J270CS
Brief Description
RES SMD 27 OHM 5% 1/32W 01005
Datasheet Download
RC0402J270CS.pdf
Availability of RC0402J270CS
QUANTITY
RC0402J270CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402J270CS
Internal Part NumberEIS-RC0402J270CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package20,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402J270CS
Related LinksRC0402, RC0402J270CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0402J270CS Details Description
Related parts for RC0402J270CS
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK F 75 OHM datasheet.pdf
IC AMP AUDIO HDPHN STER 28WQFN datasheet.pdf
CAP CER 7.7PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf
RES 20.3 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
L-SHP 5MM PW NPN 1M ROBOTIC datasheet.pdf