Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0402J513CS
RC0402J513CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0402J513CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51K OHM 5% 1/32W 01005
Datasheet Download
RC0402J513CS.pdf
Availability of RC0402J513CS
QUANTITY
RC0402J513CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402J513CS
Internal Part NumberEIS-RC0402J513CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case01005 (0402 Metric)
Supplier Device Package01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height0.006" (0.15mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402J513CS
Related LinksRC0402, RC0402J513CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0402J513CS Details Description
Related parts for RC0402J513CS
SENSOR MAG CHASSIS MNT SPST-N/O datasheet.pdf
RECEPTACLE W/SOCKET INSERT-10CON datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 131MA 9.2 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X4 GRN,YLW,GRN,YLW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 54POS datasheet.pdf
HAN 64D-HMC-F-C datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM CC 12VDC datasheet.pdf