Yageo RC0402JR-07160KL
RC0402JR-07160KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402JR-07160KL
Brief Description
RES SMD 160K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402JR-07160KL.pdf
Availability of RC0402JR-07160KL
QUANTITY
RC0402JR-07160KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402JR-07160KL
Internal Part NumberEIS-RC0402JR-07160KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402JR-07160KL
Related LinksRC0402JR, RC0402JR-07160KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402JR-07160KL Details Description
Related parts for RC0402JR-07160KL
TRANS PNP 300V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 20-TSSOP datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
TRIMMER 470K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 17POS 7.62MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUS LINE FBC EX PA M12 2M datasheet.pdf
IC FPGA 768 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
680UF 16V 9.5X32 85C AXI datasheet.pdf