Yageo RC0402JR-07240KL
RC0402JR-07240KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402JR-07240KL
Brief Description
RES SMD 240K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402JR-07240KL.pdf
Availability of RC0402JR-07240KL
QUANTITY
RC0402JR-07240KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402JR-07240KL
Internal Part NumberEIS-RC0402JR-07240KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402JR-07240KL
Related LinksRC0402JR, RC0402JR-07240KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402JR-07240KL Details Description
Related parts for RC0402JR-07240KL
IDC CABLE - MPK40K/MC40G/X datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
MODULE POWER 40A 1200V SCR DBLR datasheet.pdf
SCOPEMETER 100MHZ COLOR SCC USA datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG WHITE SHLD datasheet.pdf
CORD SJT 16AWG 3COND SHIELD 1.5M datasheet.pdf
H48-6 SHEET 320X320X10MM datasheet.pdf
SECURE VIEWER 8 SESSIONS datasheet.pdf
CAP ARRAY 1.0UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf