Yageo RC0402JR-073M9L
RC0402JR-073M9L picture photo
Mfg. Part Number
RC0402JR-073M9L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402JR-073M9L.pdf
Availability of RC0402JR-073M9L
QUANTITY
RC0402JR-073M9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402JR-073M9L
Internal Part NumberEIS-RC0402JR-073M9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402JR-073M9L
Related LinksRC0402J, RC0402JR-073M9L Datasheet, Yageo Distributor
RC0402JR-073M9L Details Description
Related parts for RC0402JR-073M9L
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
MODEM SOCKET GPRS 800/1900MHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 400V 10A TO263 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf