Yageo RC0402JR-07470RL
RC0402JR-07470RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402JR-07470RL
Brief Description
RES SMD 470 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402JR-07470RL.pdf
Availability of RC0402JR-07470RL
QUANTITY
RC0402JR-07470RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402JR-07470RL
Internal Part NumberEIS-RC0402JR-07470RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402JR-07470RL
Related LinksRC0402JR, RC0402JR-07470RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402JR-07470RL Details Description
Related parts for RC0402JR-07470RL
CONN EDGECARD 6POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 44PS GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU 10-26AWG datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 20-24 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 120BGA datasheet.pdf
CONN SSL RCPT HSG 4POS CRIMP datasheet.pdf