Yageo RC0402JR-0756KL
RC0402JR-0756KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402JR-0756KL
Brief Description
RES SMD 56K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402JR-0756KL.pdf
Availability of RC0402JR-0756KL
QUANTITY
RC0402JR-0756KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402JR-0756KL
Internal Part NumberEIS-RC0402JR-0756KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402JR-0756KL
Related LinksRC0402J, RC0402JR-0756KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402JR-0756KL Details Description
Related parts for RC0402JR-0756KL
IDC CABLE - MKC26K/MC26M/MKC26K datasheet.pdf
RES 75 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR DC 240V RANDOM PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ADS4222 datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf