Yageo RC0402JR-078M2L
RC0402JR-078M2L picture photo
Mfg. Part Number
RC0402JR-078M2L
Brief Description
RES SMD 8.2M OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402JR-078M2L.pdf
Availability of RC0402JR-078M2L
QUANTITY
RC0402JR-078M2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402JR-078M2L
Internal Part NumberEIS-RC0402JR-078M2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402JR-078M2L
Related LinksRC0402J, RC0402JR-078M2L Datasheet, Yageo Distributor
RC0402JR-078M2L Details Description
Related parts for RC0402JR-078M2L
CAP CER 0.22UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
TAPE ALUM FOIL 76.2MMX4.6M datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PLIERS FLAT NOSE 6.3" datasheet.pdf
CONN INLET 75A 240V 8FT CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
CONTROL LOG 32 IN 28OUT 100-240V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 50V EMT3F datasheet.pdf