Yageo RC0402JR-07910KL
RC0402JR-07910KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402JR-07910KL
Brief Description
RES SMD 910K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402JR-07910KL.pdf
Availability of RC0402JR-07910KL
QUANTITY
RC0402JR-07910KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402JR-07910KL
Internal Part NumberEIS-RC0402JR-07910KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)910k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402JR-07910KL
Related LinksRC0402JR, RC0402JR-07910KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402JR-07910KL Details Description
Related parts for RC0402JR-07910KL
IC XDCP 100-TAP 100K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.6PF 25V 0402 datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR BLACK datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SOIC datasheet.pdf
CA 62.5 12F OFNP MPO datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH LV DUAL 8-UQFN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf