Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603F240CS
RC0603F240CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603F240CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603F240CS.pdf
Availability of RC0603F240CS
QUANTITY
RC0603F240CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603F240CS
Internal Part NumberEIS-RC0603F240CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603F240CS
Related LinksRC0603, RC0603F240CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603F240CS Details Description
Related parts for RC0603F240CS
CONN ADAPT PLUG TO JACK BNC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3.5A 250VAC 72VDC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.15A X2-DFN-4 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 45UF 5% 700VDC RADIAL datasheet.pdf