Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603F433CS
RC0603F433CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603F433CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 43K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603F433CS.pdf
Availability of RC0603F433CS
QUANTITY
RC0603F433CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603F433CS
Internal Part NumberEIS-RC0603F433CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603F433CS
Related LinksRC0603, RC0603F433CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603F433CS Details Description
Related parts for RC0603F433CS
CAP CER 0.015UF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 14POS datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TVS DIODE 12.1VWM 22VC 1.5KE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
LAMP INCAND S-8 BAYONET 28V datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf