Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603F44R2CS
RC0603F44R2CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603F44R2CS
Brief Description
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603F44R2CS.pdf
Availability of RC0603F44R2CS
QUANTITY
RC0603F44R2CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603F44R2CS
Internal Part NumberEIS-RC0603F44R2CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603F44R2CS
Related LinksRC0603, RC0603F44R2CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603F44R2CS Details Description
Related parts for RC0603F44R2CS
CONN TERM BLOCK PA WHT datasheet.pdf
CAP CER 11PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 3A TO220-3 datasheet.pdf
CONN TRB JACK STR SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 16PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 9.53 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP CER 10UF 35V JB 1206 datasheet.pdf
T3009 2NC+1NO MBB 90-DEGREE ACT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 150W datasheet.pdf
12MHz 20V/us G=1,2,4,8 Programmable Gain iCMOS Instrumentation Amplifier IC datasheet.pdf