Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603F470CS
RC0603F470CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603F470CS
Brief Description
RES SMD 47 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603F470CS.pdf
Availability of RC0603F470CS
QUANTITY
RC0603F470CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603F470CS
Internal Part NumberEIS-RC0603F470CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603F470CS
Related LinksRC0603, RC0603F470CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603F470CS Details Description
Related parts for RC0603F470CS
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf