Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603F5622CS
RC0603F5622CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603F5622CS
Brief Description
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603F5622CS.pdf
Availability of RC0603F5622CS
QUANTITY
RC0603F5622CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603F5622CS
Internal Part NumberEIS-RC0603F5622CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603F5622CS
Related LinksRC0603, RC0603F5622CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603F5622CS Details Description
Related parts for RC0603F5622CS
RES 6.34K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 25A 120VAC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf