Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603F71R5CS
RC0603F71R5CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603F71R5CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603F71R5CS.pdf
Availability of RC0603F71R5CS
QUANTITY
RC0603F71R5CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603F71R5CS
Internal Part NumberEIS-RC0603F71R5CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package15,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603F71R5CS
Related LinksRC0603, RC0603F71R5CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603F71R5CS Details Description
Related parts for RC0603F71R5CS
CONN PLUG 7POS AWG28 STRAIGHT datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SERIAL I/O 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 150V 0606 datasheet.pdf
SENS 1500PSI 5/8" 7/16-20-2B 5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 9V OUT datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 2POS PIN datasheet.pdf