Yageo RC0603FR-07102RL
RC0603FR-07102RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07102RL
Brief Description
RES SMD 102 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07102RL.pdf
Availability of RC0603FR-07102RL
QUANTITY
RC0603FR-07102RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07102RL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07102RL
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07102RL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07102RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07102RL Details Description
Related parts for RC0603FR-07102RL
FUSE GLASS 10A 125VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
JUMPER FOR 6/6.5MM TB 3POS datasheet.pdf
TRANS PNP 300V 0.5A E-LINE datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 500KSPS SAR 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf