Yageo RC0603FR-0710RL
RC0603FR-0710RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-0710RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-0710RL.pdf
Availability of RC0603FR-0710RL
QUANTITY
RC0603FR-0710RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-0710RL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-0710RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-0710RL
Related LinksRC0603F, RC0603FR-0710RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-0710RL Details Description
Related parts for RC0603FR-0710RL
CASE PLASTIC GM 10.79"L X 9.76"W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TRANS NPN 12V 6.5A SOT89 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
RES 36K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/PIN datasheet.pdf