Yageo RC0603FR-07110RL
RC0603FR-07110RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07110RL
Brief Description
RES SMD 110 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07110RL.pdf
Availability of RC0603FR-07110RL
QUANTITY
RC0603FR-07110RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07110RL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07110RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07110RL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07110RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07110RL Details Description
Related parts for RC0603FR-07110RL
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC CRYPTO TPM LPC 28TSSOP datasheet.pdf
CA,62.5,MTRJ-ST datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 470 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
FOAM INSERTS, M2256PW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
OSC XO 75.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf