Yageo RC0603FR-07120KL
RC0603FR-07120KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07120KL
Brief Description
RES SMD 120K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07120KL.pdf
Availability of RC0603FR-07120KL
QUANTITY
RC0603FR-07120KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07120KL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07120KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07120KL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07120KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07120KL Details Description
Related parts for RC0603FR-07120KL
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .05-.12"250PC datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 10X4PS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
XNTF SOLD TIP SLOPED 45 1.2MM datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 120mA Automotive 14-SSOP datasheet.pdf
TV 19C 19#20 SKT PLUG datasheet.pdf
Low Distortion 1.0 GHz Differential Amplifier IC datasheet.pdf