Yageo RC0603FR-0712K4L
RC0603FR-0712K4L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-0712K4L
Brief Description
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-0712K4L.pdf
Availability of RC0603FR-0712K4L
QUANTITY
RC0603FR-0712K4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-0712K4L
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-0712K4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-0712K4L
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-0712K4L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-0712K4L Details Description
Related parts for RC0603FR-0712K4L
CAP THIN FILM 1.3PF 25V 0201 datasheet.pdf
RES 3M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 170MA 1.6 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf