Yageo RC0603FR-07143KL
RC0603FR-07143KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07143KL
Brief Description
RES SMD 143K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07143KL.pdf
Availability of RC0603FR-07143KL
QUANTITY
RC0603FR-07143KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07143KL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07143KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)143k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07143KL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07143KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07143KL Details Description
Related parts for RC0603FR-07143KL
CONN PLUG AUDIO 3POS FEMALE datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC30H/AE30G/X datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
BEND RELIEF 5.7MM BLUE datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF1B ACCESSORY datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 250V X7R SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf