Yageo RC0603FR-07154RL
RC0603FR-07154RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07154RL
Brief Description
RES SMD 154 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07154RL.pdf
Availability of RC0603FR-07154RL
QUANTITY
RC0603FR-07154RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07154RL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07154RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07154RL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07154RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07154RL Details Description
Related parts for RC0603FR-07154RL
MOSFET N-CH 900V 5.8A TO-3P datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
CONN MALE 120POS 4ROWS GOLD SMD datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 16-48V 2.1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY FUSE 6A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
CAP FILM 0.0082 UF 10% 480VAC AX datasheet.pdf
FUSE 27.6KV 10AMP 2" DIN datasheet.pdf
TV 18C 18#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
470UF 25V 10X16MM 125C 2500H datasheet.pdf