Yageo RC0603FR-07162RL
RC0603FR-07162RL picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-07162RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 162 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-07162RL.pdf
Availability of RC0603FR-07162RL
QUANTITY
RC0603FR-07162RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-07162RL
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-07162RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-07162RL
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-07162RL Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-07162RL Details Description
Related parts for RC0603FR-07162RL
SWAB FOAM RECTANGULAR HEAD 10PCS datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 5POS PCB TIN datasheet.pdf
DFKH COMPENSATED CHOKE 4A datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 300MA SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 1210 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CML LOW 50PPM datasheet.pdf
RES 66 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 100POS 1.27MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V datasheet.pdf