Yageo RC0603FR-0718K7L
RC0603FR-0718K7L picture photo
Mfg. Part Number
RC0603FR-0718K7L
Brief Description
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC0603FR-0718K7L.pdf
Availability of RC0603FR-0718K7L
QUANTITY
RC0603FR-0718K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603FR-0718K7L
Internal Part NumberEIS-RC0603FR-0718K7L
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603FR-0718K7L
Related LinksRC0603FR, RC0603FR-0718K7L Datasheet, Yageo Distributor
RC0603FR-0718K7L Details Description
Related parts for RC0603FR-0718K7L
FIXED IND 3.9NH 300MA 220 MOHM datasheet.pdf
SIDACTOR BI 90V 400A TO-92 datasheet.pdf
BERGSTIK II DR RIGHT ANGLE RET datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
WIREWAY 6" STEEL 12X6" GREY datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 19POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 44POS THRUHL datasheet.pdf